Ieteikumi: kā mazināt finansiālo slogu apkures sezonas laikā

Published On: November 24th, 2022

Globālās inflācijas un strauji augošās energoresursu cenu kāpuma dēļ daudz lielāks spiediens tiek izdarīts uz mūsu finansiālo labklājību. Fintech Latvija asociācija eksperti, īpaši šobrīd, aicina nesteigties aizņemties un pirms izmantot kreditēšanas pakalpojumus, izvērtēt ne tikai savu spēju aizņemtos līdzekļus atdot, bet arī to, vai nav iespējams problēmas atrisināt pārskatot ģimenes budžetu un izdevumus.

Izpēti un izmanto atbalsta iespējas, ko piedāvā valsts.

Ja nepieciešams, apzini visas potenciālās atlaižu un atvieglojumu iespējas, kas pienākas dažādām sabiedrības grupām (maznodrošinātiem, daudzbērnu ģimenēm, senioriem, cilvēkiem ar invaliditāti, utt.), un citām iespējam, kas varētu tikt attiecināmas uz Tavu situāciju. Līdz ar jaunās apkures sezonas sākumu, Latvijas valdība paredzējusi atbalstu visām mājsaimniecībām, kompensējot pusi no cenu pieauguma dažādiem izmantotajiem kurināmā veidiem (malka, dabasgāze, granulas, briketes, centrālā siltumapgāde, elektroenerģija). Ik mēnesi periodā no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 31. maijam sociāli mazaizsargātajiem iedzīvotājiem tiks piešķirti dažāda veida finansiālie pabalsti ņemot vērā viņu ienākumus, kā arī paplašinot iespējas saņemt mājokļa uzturēšanas pabalstu pašvaldībās. Atbalsts tiek piešķirts centralizēti, samazinot rēķinus par gāzi apkurei un siltumapgādei, kā arī piešķirot valsts pabalstus dažādu pensiju saņēmējiem. Savukārt par citiem kurināmā veidiem, jāvēršas savā pašvaldībā, iesniedzot izdevumus apliecinošus dokumentus.

Iespēja ietaupīt uz siltumenerģijas un elektroenerģijas rēķina. Kā?

Ieteikums siltumenerģijas taupīšanai, kas var izrādīties īpaši efektīvs tiem, kas dzīvo mājā ar individuālu siltumapgādi, vai dzīvoklī, kurā ir iespēja kontrolēt un patstāvīgi iestatīt apkures intensitāti – ātra, bet intensīvu telpu vēdināšana. Ja durvis vai logi vēdināšanas režīmā, puspavērti būs ilgāku laiku – tiek zaudēts siltums. Tāpat der apsvērt radiatoru aprīkošanu ar termoregulatoriem, dodot iespēju katrai telpai iestatīt vēlamo temperatūru.

Samazināt elektroenerģijas patēriņu mājoklī palīdzēs:

  • Energoefektīvas elektrotehnikas lietošana;
  • Ekonomisko spuldzīšu izmantošana;
  • Elektroierīču atvienošana no strāvas, kad tās lietotas netiek;
  • “Taupīgā gatavošana” jeb izmanto katliem un pannām vākus, tādā veidā samazinot kopējo gatavošanas laiku. Elektriskajā tējkannā vāri tik daudz ūdens, cik nepieciešams, tas uzvārīsies ātrāk un rezultātā patērēs mazāk elektrības;
  • Veļas mazgāšana vēsākā ūdenī.
  • Elektroenerģijas “lēto” stundu izmantošana, jo izvēloties dinamisko elektroenerģijas modeli, elektrības cena, līdz ar biržas cenas svārstībām, mainās katru stundu. Tas nozīmē, ka tad kad visi ir mājās un aktīvi darbina elektroierīces, arī elektrības cena pieaug. Savukārt naktī cena var kristies līdz pat 10 reizēm salīdzinājumā ar aktīvākajām dienas patēriņa stundām.

Pārskati personīgo un ģimenes budžetu.

Iespējams finansiālās problēmas var atrisināt vai samazināt, rūpīgi pārskatot un izvērtējot izdevumu pozīcijas un to lietderību. Daži no ieteikumiem: līdzņemamā ēdiena pasūtīšanu aizstāt ar mājās gatavoto, uz laiku ierobežot izklaides pasākumu apmeklēšanu, izvēloties aktivitātes, kas neprasa tik lielus finanšu ieguldījumus. Tāpat, šis ir laiks, kad izskatīt izmantoto pakalpojumu cenas – telekomunikāciju, TV un interneta pakalpojumu sniedzēju tarifu plānus un gala izmaksas. Uzmanību jāpievērš arī pārtikas budžeta plānošanai, piemēram, pērkot mazāk uzkodas vai neveselīgos našķus – nereti tieši tur ir iespēja atrast iespējas ietaupīt, vienlaikus domājot par veselīga dzīvesveida piekopšanu.

Meklējot iespējas palielināt ieņēmumu apjomu.

Mūsdienu tehnoloģiju laikmets ļauj daudz ko izdarīt attālināti – iespējams tas var sniegt iespējas piepelnīties. Tāpat, ja kādu laiku padomā bijusi papildu biznesa īstenošana, šis nebūt nav sliktākais laiks, lai to apsvērtu.

Ja esi nolēmis izmantot kreditēšanas pakalpojumus, dari to atbildīgi, izvērtējot aizdevuma patieso nepieciešamību, savas iespējas atmaksāt aizdevumu, kā arī pēc iespējas neaizņemies komunālo maksājumu nosegšanai!

Go to Top