Uzņēmēji: ēnu ekonomiku valstī veicina pārāk augsti nodokļi

Published On: August 20th, 2018

Vairāk nekā puse jeb 56% uzņēmēju uzskata, ka ēnu ekonomiku Latvijā veicina pārāk augsti nodokļi, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šī gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS. Aptauja arīdzan parāda, ka puse jeb 52% uzņēmēju ir pārliecināti, ka darba ņēmēji “aplokšņu algas” izvēlas nevis banku vai nebanku kredītdevēju parādsaistību dēļ, bet gan citu apsvērumu mudināti, piemēram, lai saņemtu lielāku atlīdzību.

Otrs būtiskākais faktors, uzņēmēju ieskatā, kas veicina ēnu ekonomiku, ir uzticības trūkums valstij, to norādīja 26% Latvijas uzņēmēju. Tālāk ar 7% seko godprātības trūkums sabiedrībā. Tikai 2% uzņēmēju uzskata, ka iedzīvotāju parādsaistības bankās un pie nebanku kredītdevējiem veicina ēnu ekonomiku valstī.

“Pēdējā pusgada laikā gan politiskajā, gan mediju dienaskārtībā samērā bieži izskan apgalvojums, ka darba ņēmēji izvēlas saņemt atalgojumu “aploksnē” parādsaistību dēļ. Izpētot uzņēmēju viedokli, varam secināt, ka ir virkne citu faktoru, kas daudz vairāk ietekmē ēnu ekonomikas veidošanos valstī, tai skaitā “aplokšņu algu” maksāšanu un saņemšanu. Aptaujas dati parāda, ka uzņēmēji aicina politiķus domāt par darbaspēka nodokļu mazināšanu kā primāro un efektīvāko instrumentu cīņai ar ēnu ekonomiku,” uzsver Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Taujāti par efektīvāko instrumentu ēnu ekonomikas apkarošanai valstī, vairāk nekā puse jeb 61% uzņēmēju uzskata, ka tā ir darbaspēka nodokļu samazināšana, savukārt 24% norādīja nepieciešamību celt uzticību valstij.

Pētījums arī atklāj, ka vairāk nekā puse jeb 52% uzņēmēju nepiekrīt apgalvojumam, ka darba ņēmēji paši izvēlas “aplokšņu algas”, lai izvairītos no dažādām saistībām, un norāda, ka “aplokšņu algas” izvēlas citu iemeslu dēļ, piemēram, lai “uz rokas” saņemtu vairāk naudas vai tamdēļ, ka nav ticības valstij un tās sociālajām garantijām.

Pētījums veikts no 26. jūnija līdz 23. jūlijam, aptaujājot 750 uzņēmējus visā Latvijā.

Go to Top