Pētījums: pārāk augsti nodokļi ir galvenais ēnu ekonomiku veicinošais faktors Latvijā

Published On: July 17th, 2018

Pārāk augsti nodokļi, uzticības trūkums valstij, kā arī godprātības trūkums sabiedrībā ir trīs galvenie faktori, kas veicina ēnu ekonomiku valstī, uzskata iedzīvotāji Latvijā. Tas secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centrs SKDS.

Saskaņā ar iedzīvotāju aptaujas datiem, galvenais faktors, kas veicina ēnu ekonomiku Latvijā, ir pārāk augsti nodokļi – to norādījuši 42% iedzīvotāju Latvijā. Gandrīz trešdaļa jeb 33% iedzīvotāju uzskata, ka galvenais ēnu ekonomiku veicinošais faktors ir uzticības trūkums valstij, piemēram, pensiju sistēmai, sociālajām garantijām, savukārt 11% iedzīvotāju norādījuši, ka tas ir godaprāta trūkums sabiedrībā. Pārējos faktorus, tai skaitā saistības pie banku un nebanku kredītdevējiem, minējuši mazāk nekā 5% iedzīvotāju.

Profesora A. Saukas pētījums “Ēnu ekonomika Baltijas valstīs 2009-2017” parāda līdzīgu ainu – biežāk ēnu ekonomikā sliecas iesaistīties tie uzņēmumi, kuri nav apmierināti ar nodokļu politiku vai valdības darbu.

“Arvien biežāk priekšvēlēšanu laikā dzirdam, ka nebanku kreditēšana ir viens no ēnu ekonomikas veicinātājiem Latvijā. Dati rāda pretējo. Saskaņā ar Rīgas Ekonomikas augstskolas un profesora Arņa Saukas pētījumu ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā mērāms ap 22% no iekšzemes kopprodukta. Naudas izteiksmē tie būtu aptuveni 5 miljardi eiro. Salīdzinājumam distances patēriņa aizdevumu jeb “ātro kredītu” portfelis uz 2017. gada beigām bija aptuveni 120 milj. EUR, kas ir 2,4% no kopējās aplēses par ēnu ekonomikas apjomu valstī. Tas nozīmē – pat tad, ja šī nozare neeksistētu, tas ēnu ekonomikas īpatsvaru tautsaimniecībā neietekmētu,” norāda Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš, aicinot politiķus savus publiskos izteikumus un lēmumus balstīt uz reālās situācijas analīzi.

Skaidrojot iemeslus, kuru dēļ darba ņēmēji mēdz izvēlēties “aplokšņu algas”, lielākā daļa jeb 68% iedzīvotāju pētījumā norādījuši, ka no nodokļiem pamatā izvairās nevis saistību, bet citu iemeslu dēļ. Piemēram, lai uz rokas saņemtu vairāk naudas, jo netic valstij un sociālajām garantijām u.tml. Ievērojami mazāk minēti tādi iemesli kā parādi nebanku kreditētājiem (6%) un parādi bankām (5%).

Pētījums veikts no 3. līdz 10. jūlijam, interneta vidē aptaujājot 1005 respondentus visā Latvijā.

Ar pētījuma rezultātiem var iepazīties šeit.

Go to Top