Nebanku kredītdevēji aicina ekonomikas ministru ievērot labas pārvaldības principu

Published On: November 22nd, 2016

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) aicina ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu savu padotības iestāžu darbā nodrošinot labai pārvaldībai atbilstošu principu ievērošanu – pirms jauna administratīvā sloga un ierobežojumu noteikšanas izvērtēt līdz šim pieņemto izmaiņu ietekmi, un tikai tad vērtēt nepieciešamību pēc jaunām izmaiņām.

Nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi uzskata, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) priekšlikums no 427 EUR līdz 100 EUR pārskatīt slieksni, no kura patērētājiem papildus jāiesniedz dokumentāli pierādījumi pirms aizdevuma saņemšanas, šobrīd nav saprotams un pamatots.

“Ar šā gada 1. janvāri stājās spējā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kuru mērķis bija noteikt kredītdevējiem pienākumu stingrāk izvērtēt patērētāju maksātspēju. Ir apkopoti tikai pirmo sešu mēnešu dati, kad PTAC jau atkal virza jaunus, pēc būtības līdzīgus ierobežojumus, turklāt bez jebkādas analīzes un izvērtējuma par iespējamo ietekmi uz tirgu un finanšu resursu pieejamību,” uzsver LAFPA vadītājs Gints Āboltiņš, aicinot ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu jautājumu par slieksni, no kura kredītņēmējiem papildus jāiesniedz dokumentāli pierādījumi, vērtēt tad, kas būs pieejami pietiekami dati, kas ļautu izdarīt pamatotus secinājumus par situāciju nozarē.

Ņemot vērā, ka ir uzlabojušies kredītu atmaksas rādītāji, palielinājušies iedzīvotāju ienākumi, kā arī attīstījušies tehnoloģiju risinājumi klientu maksātspējas vērtēšanas procedūrā, nozares uzņēmumi rosinās šo slieksni celt līdz 600 EUR.

Papildu prasība iesniegt dokumentālus pierādījumus kredītiem virs 427 EUR PTAC vadlīnijās 2013. gadā tika iestrādāts kā nozares pašregulācijas pasākums. Šo gadu laikā ir attīstījušies tehnoloģiju risinājumi klientu maksātspējas vērtēšanas procedūrā, attīstījušies kredītskoringa modeļi, kā rezultātā dokumentālu pierādījumu vākšana vairs nav efektīvākais instruments. Tāpat kopš tā laika minimālā alga valstī ir palielinājusies par 33%, un 2017. gadā sasniegs 380 EUR.

Jau iepriekš ziņots, ka aizdevumu atmaksas rādītāji nebanku kreditēšanas nozarē turpina uzlaboties. Ja skatās uz no jauna izsniegtajiem kredītiem šā gada pirmajā pusgadā, tad vairāk nekā 85% tika atmaksāti bez kavējuma, liecina asociācijas apkopotie dati. Pienācīgu klientu maksātspējas vērtēšanu apliecina arī augstais kredītu atteikumu skaits jaunajiem klientiem – 64% pieteikumu tika atteikti.

Arī PTAC dati parāda pozitīvas tendences. Distances aizdevumu kredītportfeļa kvalitāte uzrāda pozitīvus rezultātus – bez kavējuma bija 70,38%, kas ir par 4,7 procentpunktiem vairāk nekā pirms gada un par 7,6 procentpunktiem labāk nekā vēl gadu iepriekš. Šajos datos netiek iekļauti kredīti, kas jau atdoti, kā arī uzkrājas sliktie kredīti no iepriekšējiem gadiem.

Go to Top