Latvijā izplatītākais finanšu pratības tips ir Bruno vērotājs

Published On: November 5th, 2018

Vairāk nekā trešdaļa jeb 37% Latvijas iedzīvotāju atbilst finanšu pratības tipam Bruno Vērotājs, liecina Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas tiešsaistes testa “Es un Mans Bruno” rezultāti, kas parāda, ka vairums Latvijas iedzīvotāju apzinīgi izturas pret naudas tēriņiem. Kopumā savu finanšu pratību pārbaudījuši 7251 cilvēki.

Tiešsaistes testa aptauja arīdzan parāda, ka nedaudz vairāk kā trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju atbilst tipam Bruno Tērētājs jeb slikti orientējas finanšu pakalpojumos un pret naudas tērēšanu izturas vieglprātīgi, 16% piederīgi tipam Bruno Grāmatvedis un savus finanšu darījumus pārrauga īpaši rūpīgi, saglabājot pirkumu čekus, līgumus un citus dokumentus, 7% ir Bruno Patmīlis jeb izvirza personīgos finansiālos mērķus un ir gatavi smagi strādāt, lai uzlabotu savu finansiālo stāvokli, savukārt par Bruno Labdari sevi var uzskatīt 6% iedzīvotāju – viņi veic dažādus ziedojumus labdarībai, bet naudu tērē iegādājoties dāvanas sev tuviem cilvēkiem.

“Kampaņu “Es un Mans Bruno” Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija uzsāka, lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību finanšu pratības jautājumiem. Ir svarīgi saprast, ka nereti mūsu rīcību ar naudu ietekmē arī psiholoģiskie faktori un vērtību skala. Kampaņas ietvaros savu finanšu pratības tipu ir vēlējušies noskaidrot 7251 cilvēki, kas norāda uz to, ka cilvēki vēlas uzlabot zināšanas par atbildīgu rīcību ar saviem naudas līdzekļiem,” norāda Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Pētījumā tika izmantota aptauja par attieksmi pret naudu, kuru izstrādājuši K. Jamauči un D. Templers, portreta vērtību aptauja, kuru izveidojis Š. Švarcs ar kolēģiem, kā arī jautājumi par finanšu uzvedību.

Kampaņas ietvaros asociācija sadarbībā ar Biznesa augstskolu “Turība” un pētījuma aģentūru “SKDS” veica arī apjomīgu pētījumu “Nauda un cilvēks”, kas parādīja, ka lielai daļai iedzīvotāju, rīkojoties ar naudu, ir pazīmes no vairākiem uzvedības tipiem.

Piemēram, saskaņā ar pētījumu 79% iedzīvotāju Latvijā uzskata, ka nauda sniedz autonomiju un brīvību, 63% iedzīvotāju uzskata, ka nauda dod varu, savukārt 27% atzina, ka nauda ir visa ļaunuma sakne.

Pētījums arīdzan parādīja, ka tikai 29% respondentu jūtas droši par savu esošo finansiālu situāciju. Savukārt pārliecība par to, ka spēs sevi uzturēt pensijas vecumā, ir tikai 22% iedzīvotāju Latvijā.

Par kampaņu “Es un Mans Bruno”

Tests kampaņas “Es un Mans Bruno” ietvaros Latvijas iedzīvotājiem bija pieejams vietnē mansbruno.lv 2018. gada rudenī, kur savu finanšu pratību pārbaudīja 7251 cilvēki.

Pētījums “Nauda un cilvēks” ir pieejams šeit.

Tests finanšu personības noteikšanai pieejams šeit.

 

Go to Top