LAFPA: reģionu apvienības priekšlikums izbeigs patēriņa kreditēšanas tirgu Latvijā

Published On: June 21st, 2018

Ja Saeimas deputāti atbalstīs Latvijas Reģionu apvienības priekšlikumu noteikt kredīta kopējo izmaksu ierobežojumu 0,07% dienā, praktiski neviens finanšu tirgus dalībnieks nespēs izsniegt patēriņa aizdevumus, uzskata Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija. Ceturtdien, 21. jūnijā, Saeimas kārtējā sēdē deputāti lems par grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, ar kuriem plānots noteikt šo ierobežojumu. 

“Reģionu apvienības piedāvātā procentu likme patēriņa kreditēšanas pakalpojumiem ir būtiski zemāka nekā šobrīd tirgū esošās. Tas nozīmē – ja tiks pieņemtas šādas izmaiņas, visticamāk, ka patēriņa kredītus nespēs izsniegt praktiski neviens finanšu tirgus dalībnieks, tai skaitā kredītiestādes, krājaizdevu sabiedrības, nebanku kreditētāji, līzinga sabiedrības un citi. Priekšvēlēšanu laikā politiķi vēlas nonākt mediju dienas kārtībā, tomēr jāsaprot, ka likumdošanas procesu nedrīkst padarīt par populismu,” uzskata Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš, aicinot politiķus neatbalstīt piedāvātās izmaiņas. 

Asociācija uzskata, ka Latvijas Reģionu apvienība likumprojektu sagatavojusi steigā, bez jebkādas analīzes par priekšlikuma ietekmi uz tirgu, patērētāju un finanšu sektoru. Dati anotācijā salīdzināti nekorekti, turklāt norādītas atsauces uz novecojušiem pētījumiem, kas īstenoti par laika periodu no 2003. līdz 2010. gadam.

“Reģionu apvienība norāda, ka cilvēki nebanku kredītu dēļ spiesti pamest valsti. Pētījumu aģentūras “SKDS” dati parāda, ka divi galvenie iemesli, kāpēc iedzīvotāji ir emigrējuši ir zemais atalgojums un nespēja atrast darbu, to norādījuši attiecīgi 48% un 22% respondentu. Tikai 2% norāda, ka aizbraukšanas iemesls ir parādsaistības, kas saistītas ar nebanku kreditēšanas nozari,” uzsver Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija uzskata, ka pirms jaunu ierobežošanu noteikšanas nebanku kreditēšanas nozarē būtu jāveic visaptverošs iepriekš pieņemto izmaiņu ietekmes izvērtējums. Asociācija vairākkārt ir lūgusi Ekonomikas ministriju izveidot darba grupu, kas strādātu pie nozares vidēja termiņa stratēģijas. Asociācijas ieskatā šis ir formāts, kādā būtu jāveido normatīvais regulējums, nevis priekšvēlēšanu kampaņu laikā.  

Pētījumu aģentūras “SKDS” veiktais pētījums par emigrācijas cēloņiem ir pieejam šeit.

Go to Top