LAFPA lūdz FM un EM skaidrot virzītos priekšlikumus nebanku kreditēšanas pieauguma ierobežošanai

Published On: August 30th, 2017

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) trešdien, 30. augustā, ir nosūtījusi informācijas pieprasījumu gan Finanšu ministrijai (FM), gan Ekonomikas ministrijai (EM), lūdzot skaidrot abu ministriju apsvērumus tam, kāpēc slepenībā tiek virzīti priekšlikumi pasākumiem nebanku kreditēšanas aizdevumu pieauguma ierobežošanai, turklāt par to nesniedzot nekādu informāciju nozares uzņēmumiem.

“Šā gada martā tika apstiprināts Finanšu sektora attīstības plāns. Viens no tā mērķiem ir attīstīt starptautiski konkurētspējīgu finanšu sektoru ar inovatīvu finanšu pakalpojumu pieejamību. Ņemot vērā, ka tieši nebanku sektors ir iezīmējis Latvijas vārdu ārvalstu tirgos, piedāvājot arvien jaunus un inovatīvus finanšu pakalpojumus, šobrīd nav skaidrs, kāpēc valdība virza šādus priekšlikumus,” skaidro LAFPA vadītājs Gints Āboltiņš.

Vienlaikus nozares uzņēmumi pauž neizpratni par veidu, kā valdība virza izmaiņas – steigā, nesniedzot nekādu informāciju par virzīto priekšlikumu saturu nozares uzņēmumiem. Tāpat nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumiem nav skaidrs, kāpēc valdība vēlas īstenot politiku, kas rada nevienlīdzīgas konkurences apstākļus dažādiem finanšu tirgus dalībniekiem.

“Finanšu sektora attīstības plāns kā vienu no politikas plānošanas soļiem paredz kreditēšanas aktivizēšanu. Virzot izmaiņas par nebanku kreditēšanas pieauguma ierobežojumu, valdība ļoti tieši parāda, ka ar īstenoto politiku lobē citu finanšu tirgus dalībnieku intereses, radot nevienlīdzīgus konkurences apstākļus,” norāda LAFPA vadītājs Gints Āboltiņš.

2016. gadā kredītiestāžu no jaunu izsniegto patēriņu aizdevumu (kredīti patēriņa preču iegādei, norēķinu karšu un norēķinu kontu kredīti) pieaugums, salīdzinot ar 2015. gadu, bija 26,3%, savukārt nebanku izsniegto patēriņu aizdevumu (tiešsaistes (distances) patēriņa aizdevumi, patēriņa kredīti, kas piešķirti klātienē, patēriņa kredīti pret kustamas lietas ķīlu) pieaugums bija 13,5%.

Par MK virzītajām izmaiņām

Šā gada 22. augusta Ministru kabineta sēdē, pieņemot zināšanai informatīvo ziņojumu “Par makroekonomisko rādītāju, ieņēmumu un vispārējās valdības budžeta bilances prognozēm 2018.-2020.gadā”, EM sadarbībā ar FM tika uzdots izvērtēt iespēju ieviest pasākumus nebanku aizdevēju patērētāju kreditētāju izsniegto aizdevumu pieauguma ierobežošanai. 

Savukārt 29. augusta Ministru kabineta sēdes slēgtajā daļā tika skatīts jautājums “Informatīvais ziņojums “Par iespēju ieviest pasākumus nebanku aizdevēju patērētāju kreditētāju izsniegto aizdevumu pieauguma ierobežošanai””. Pēc publiski pieejamās informācijas Ministru kabineta mājas lapā jautājums tika atlikts uz vienu nedēļu.

Go to Top