LAFPA aicina valdību neatbalstīt EM priekšlikumu paaugstināt nodevas nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumiem

Published On: October 8th, 2019

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) aicina valdību neatbalstīt Ekonomikas ministrijas sagatavotos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos par speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai. Ar izmaiņām MK noteikumos plānots paaugstināt valsts nodevu par speciālās atļaujas izsniegšanu no 71 140 euro uz 250 000 euro un ikgadējo valsts nodevu par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību paaugstināt no 14 225 euro uz 55 000 euro.

“Līdzīgi kā Konkurences padome, uzskatām, ka nesamērīgs nodevu paaugstinājums, kādu piedāvā Ekonomikas ministrija, var būtiski ierobežot jau esošo tirgus dalībnieku skaitu, piespiežot mazākos tirgus dalībniekus atstāt tirgu vai apvienoties ar lielākiem. Tāpat, paaugstinot valsts nodevu līdz ceturtdaļmiljonam, ir skaidrs, ka jauni uzņēmumi tirgū nesāks strādāt,” uzsver LAFPA vadītājs Gints Āboltiņš, aicinot valdību neatbalstīt piedāvātās izmaiņas.

Asociācija atgādina, ka pēdējās izmaiņas nebanku kreditēšanas nozares regulējumā stājās spēkā šā gada jūlijā. Ar tām tika ierobežota gada procentu likme – atkarībā no aizdevuma termiņa 4 līdz 21 reizei.

“Pēc pēdējām izmaiņām likumdošanā tirgu jau ir atstājuši vairāki mazie nozares spēlētāji. Prognozēju, ka vēl daļa decembrī nepagarinās licenci, līdz ar to šādu papildu izmaksu pieaugumu uzņēmumi nespēs nodrošināt. Ja valdība rosina izmaksu pieaugumu nebanku tirgus dalībniekiem, tad arī banku sektorā šis jautājums ir jāpārskata, lai saglabātu vismaz teorētisku iespēju konkurēt,” asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Asociācija uzskata, ka valsts nodeva nevar būt instruments, lai iegūtu papildu ienākumus valsts budžetā, bet gan tā tiek veikta, lai nodrošinātu nozares uzraudzības funkciju. Līdz šim veiktās iemaksas pilnībā sedz Patērētāju tiesību aizsardzības centra izdevumus, turklāt veidojās pārpalikums, līdz ar to asociācija uzskata, ka nav pamata iemaksu palielinājumam.

Piedāvātā nodevas maksa arīdzan ir nesamērīga, ja salīdzina to ar maksājumiem, ko veic Lietuvas un Igaunijas uzņēmumi. Lietuvā ir noteikta maksa 0,0125% no ikgadējās vidējās izsniegto neatmaksāto patēriņa kredītu summas, savukārt Igaunijā maksājums ir no 0,01% no izsniegto neatmaksāto patēriņa kredītu summas.

Go to Top