LAFPA: 2018. gada beigās vairāk nekā 55% no nebanku kredītportfeļa veidos patērētāju līzings

Published On: January 12th, 2018

No jauna izsniegtie nebanku aizdevumi 2018. gadā varētu sasniegt 570 – 590 miljonus eiro, liecina Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas prognozes par 2018. gadu. Savukārt kopējais nebanku aizdevumu kredītportfelis gada beigās varētu būt robežās no 625 līdz 635 miljoniem eiro, no kuriem vairāk nekā 55% veidos nebanku aizdevēju, tai skaitā nebanku aizdevēju – banku meitas sabiedrību, sniegtie līzinga pakalpojumi. 

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija prognozē, ka patēriņu aizdevumu segmentā 2018. gadā palielināsies konkurence starp bankām un nebanku aizdevējiem. No vienas puses tas mazinās no jauna nebanku izsniegto patēriņa kredītu apjomus, savukārt ekonomiskās situācijas uzlabošanās un algu pieaugums izlīdzinās izsniegto kredītu apjomus. Asociācija prognozē, ka nebanku patēriņu kredītu pieaugums varētu būt 2-3% robežās.      

Asociācija prognozē, ka šogad turpināsies 2017. gadā novērotā tendence – palielināsies no jauna izsniegtie patēriņa aizdevumi ar atmaksas grafiku un garāku aizdevuma termiņu, kas nodrošinās patēriņa aizdevuma kredītportfeļa pieaugumu gan tiešsaistes patēriņa segmentā, gan patēriņa aizdevumu, kuri tiek piešķirti klātienē, segmentā. 

Hipotekāro nebanku aizdevumu un aizdevumu pret kustamas lietu ķīlu izsniegšanas apjomi 2018. gadā varētu saglabāties 2017. gada līmenī.

Sagaidāms, ka nebanku aizdevumu segmentā procentu likmes samazināsies. 

“Ja skatāmies uz kredītu atmaksas disciplīnu, tad rādītāji ir ļoti labi. No jauna izsniegtie aizdevumi bez kavējumiem tiek atdoti vairāk nekā 90% gadījumos. Šobrīd nav iemeslu, lai tas mainītos. Ir veiktas nozīmīgas investīcijas tehnoloģiju risinājumos, arī kredītņēmēji ir kļuvuši daudz apdomīgāki un rūpīgāk izvērtē savas iespējas atdot aizņēmumu,” uzsver Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.    

Asociācijas ieskatā 2018. gadā nopietns darbs būtu jāveic saistībā ar datu atspoguļojumu pilnveidošanu, ko veic Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

“PTAC sagatavotie pārskati šobrīd neatspoguļo patieso situāciju tiešsaistes patēriņu segmentā, jo kredītu atmaksas īsā termiņa dēļ netiek ņemti vērā tie aizdevumi, kas jau atmaksāti, kā arī datos tiek atspoguļoti vēsturiski ilgstoši kavētie aizdevumi, kā rezultātā bruto kredītportfeļa kvalitāte ir zemāka nekā citiem aizdevumu segmentiem, lai gan realitātē dati ir daudz labāki,” skaidro asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas 2018. gada darba prioritāte ir darbs ar Eonomikas ministriju, lai izveidotu korektu metodoloģiju datu analīzei. Nozares uzņēmumu ieskatā tas ļaus kvalitatīvi izvērtēt nebanku kreditēšanas segmenta attīstību pēc valsts noteikto ierobežojumu pakalpojuma cenai stāšanās spēkā brīža.

Nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi 2018. gadā galveno fokusu liks uz ārvalstu tirgu apgūšanu un jaunu produktu ieviešanu. Nozares uzņēmumi turpinās veikt nozīmīgas investīcijas tehnoloģiju risinājumos, lai stiprinātu gan klientu maksātspējas vērtēšanas procedūras, gan nodrošinātu augstus pakalpojuma kvalitātes standartus.

Go to Top