Fintech Latvija asociācija laidusi klajā Latvijas finanšu tehnoloģiju nozares pārskatu

Published On: October 28th, 2022

Vakar, 27. oktobrī, Fintech Latvija asociācija prezentēja nozares pārskatu “Latvian Fintech Pulse”, kurā apkopotas galvenās tendences par fintech nozari gan Latvijā, gan ārpus tās, kā arī komentāri par iespējamajiem nākotnes scenārijiem. Tā viens no mērķiem, ir kalpot kā ceļvedim potenciālajiem investoriem, sniedzot nozares ekspertu, kā arī publiskā sektora pārstāvju atziņas par normatīvo regulējumu, aktuālajiem atbalsta mehānismiem, kā arī kapitāla pieejamību. 

Pēdējo gadu laikā finanšu tehnoloģiju nozare piedzīvojusi strauju attīstību gan Latvijā, gan pasaulē. Šī nozare, kas, tāpat kā virkne citu, saskārās ar Covid-19 vīrusa izplatību un tam sekojošo ekonomikas bremzēšanos, šobrīd lēnām sākusi atveseļoties, un turpmāka izaugsme paredzama jau šogad. Lai atzīmētu pozitīvo nozares izaugsmes trajektoriju, kuru tai izdevies saglabāt pēdējo gadu garumā, pārskata “Latvian Fintech Pulse” atklāšanas pasākumā pulcējās finanšu tehnoloģiju ekosistēmas partneri – uzņēmēji, regulatora un valsts institūciju pārstāvji. 

Lai gan pārskatā apkopotie dati liecina, ka pēdējo trīs pandēmijas gadu laikā jaunizveidoto finanšu tehnoloģiju uzņēmumu skaits kopumā ir krities, tirgū aktīvo uzņēmumu prognozes par nākotni ir pozitīvas. Saskaņā ar tirgus dalībnieku aptaujas rezultātiem vairāk nekā puse respondentu 2022. gadu grasās noslēgt ar ieņēmumu pieaugumu aptuveni 1-100% apmērā. Savukārt 16,7% respondentu apgalvo, ka potenciālais ieņēmumu pieaugums varētu būt pat vēl lielāks – 100-300% vai 300-700% apmērā. Tāpat pārskatā plaši aplūkotas ciešā kopdarbā veiktās tiesiskā regulējuma izmaiņas, kas realizētas, lai apmierinātu reālās tirgus un patērētāju vajadzības. 

“Mēs, kā nozare, augstu vērtējam sadarbību un atklāto dialogu ar valsts partneriem. Vērienīgās pārmaiņas, ko nozare piedzīvojusi pēdējo gadu laikā, devusi acīmredzamus rezultātus. Ne tik bieži ir iespējams dzirdēt pozitīvas atsauksmes par valsts institūcijām – jo īpaši regulatoriem. Manuprāt, tieši šī lieliskā sadarbība ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas palīdzējis nozarei nemitīgi augt, vienlaikus ļaujot Latvijai, saglabāt reģionālu līderību finanšu tehnoloģiju jomā,” stāsta Tīna Lūse, Fintech Latvija asociācijas vadītāja.

Lai arī nozare sevi pierādījusi kā strauji augošu, ir vairākas jomas, kurās nepieciešama arī turpmāka nozares un valsts sadarbība, lai nodrošinātu tās tālāku izaugsmi, piemēram, darbs pie atvieglotas piekļuves banku maksājumu infrastruktūrai un sadarbības stiprināšana ar bankām, un kripto valūtām. Kopumā gan nozares pārstāvji norāda, ka Latvija ir piemērota vieta, kur uzsākt atbildīgu, pasaules mēroga finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumu.

FLA veidotais nozares pārskats “Latvian Fintech Pulse” radīts ar mērķi sniegt pilnvērtīgu pārskatu par strauji augošo finanšu tehnoloģiju nozari. Tajā apkopoti nozares galvenie izaugsmes rādītāji, tendences un komentāri par nozares nākotnes prognozēm. Apskats galvenokārt veidots ar mērķi kalpot par ceļvedi potenciālajiem nākotnes investoriem. Šis ir pirmais šāda veida padziļināts apskats par Latvijas finanšu tehnoloģiju nozari.

Pilno pārskatu angļu valodā iespējams apskatīt šeit

Bildes no pasākuma pieejamas šeit

Go to Top