FINTECH BROKASTIS: “Fintech stratēģija: kapitāla pieejamība un atbalsta instrumenti”
Šorīt Ellex Legal birojā notika gada noslēdzošās Fintech Brokastis, kurās tika apspriesta tēma “Fintech stratēģijas izstrāde: kapitāla pieejamība un atbalsta instrumenti”. Tā bija iedvesmojoša iespēja noslēgt šī gada sēriju, piepildītu ar vērtīgām atziņām, nozīmīgām diskusijām un kopīgu redzējumu par finanšu tehnoloģiju nākotni Latvijā.
Galvenās atziņas
Ilze Baltābola no Ekonomikas ministrijas iepazīstināja ar to, kā valsts institūcijas atbalsta inovatīvu uzņēmējdarbību, un sniedza jaunāko informāciju par normatīvo regulējumu izmaiņām. Viens no būtiskākajiem valsts līmeņa jautājumiem ir finanšu tehnoloģiju sektora/uzņēmumu aktīvāka pozicionēšana ārvalstu tirgos.
Ralfs Jānis Punāns un Jānis Svemps no ALTUM izcēla plašo atbalsta instrumentu klāstu, kas pieejams jaunuzņēmumiem un citiem uzņēmumiem. Viņi uzsvēra, ka ALTUM piedāvā gan tiešos (aizdevumus), gan netiešos (fondus) instrumentus dažādās formās, kurus bieži vien nepieciešams vērtēt individuāli.
Kristīne Bērziņa, Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācijas (LVCA) valdes priekšsēdētāja, analizēja privātā un riska kapitāla dinamiku finanšu tehnoloģiju inovāciju atbalstam. Tāpat viņa atzīmēja, ka Latvijas tirgus jāskata Baltijas reģiona kontekstā, jo fondi darbojas ārpus valstu robežām.
Paneļdiskusijas galvenie akcenti
Paneļdiskusijas dalībnieki dalījās ar dažādām atziņām:
• Uve Poom (Tenity): “Latvijas fintech nozares daudzveidība, raugoties no investora skatu punkta, varētu būt lielāka. Skandināvijas uzņēmumi reģionā ir līderi attīstības un pieredzes ziņā.”
• Marina Krasovska (Latvijas Banka): “Kapitāla pieejamību nosaka nozare, bet publiskais sektors var palīdzēt, samazinot noteiktas prasības un radot piekļuvi dažādiem atbalsta mehānismiem un programmām.”
• Kristīne Bērziņa (LVCA): “Ambīcija ir viens no galvenajiem virzītājspēkiem, kas uzņēmumiem palīdz augt un piesaistīt finansējumu paplašināšanai.”
• Mārtiņš Valters (Mintos): Dalījās Mintos pieredzē, piesaistot dažādu veidu investīcijas, tostarp kolektīvo finansējumu.
Latvijas Fintech asociācijas vadītāja Tīna Lūse pasākuma noslēgumā uzsvēra, ka darbs pie nacionālās fintech stratēģijas izstrādes tikai sākas. Viņa arī atzīmēja, ka līdz šim ir bijis ļoti vērtīgi visiem nozares pārstāvjiem uzklausīt, kas ekosistēmai ir svarīgs.
Sirsnīgs paldies Martai Cerai (Ellex Kļaviņš) par prasmīgo paneļdiskusijas moderēšanu un mūsu partneriem—Latvijas Bankai un Finanšu ministrijai—par šīs lieliskās iniciatīvas atbalstīšanu šajā rudenī. Šī brokastu sērija nebūtu bijusi iespējama bez ikviena dalībnieka iesaistes un idejām!